Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Vodní dílo – Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou je malebná obec v jižních Čechách ležící na levém břehu údolní nádrže Lipno nedaleko přehradní hráze.

Historie obce sahá až do 16. století, první písemná zmínka o obci pochází již z roku 1530. Dnešní obec, položená nad začátkem Lipenské údolní nádrže, se dříve rozkládala v údolí Vltavy. Původní osada patřila do panství Vyššího Brodu a stejně jako mnohé okolní sídla patřila mezi malé dřevařské osady, v níž žili dělníci zabezpečující plavení dřeva po Vltavě.

v polovině 20. století, kdy mezi roky 1952 a 1959 došlo k vybudování vodní nádrže Lipno. V období, kdy toto dílo vznikalo bylo ojedinělým technickým řešením, umístěným do mimořádných přírodních podmínek. Vodní elektrárna, vybudovaná společně s přehradou a umístěná ve skále 160 m pod zemským povrchem, nahrazuje některá stávající i starší technická elektrárenská díla ležící mezi Lipnem a Vyšším Brodem.S plochou přibližně 4 650 ha a objemem 306 milionů m3 je největším vodním dílem v České republice.

ObrazekVodní dílo Lipno I je prvním poválečným počinem v budování vltavské kaskády (před ním vybudována díla Vrané - 1935 a Štěchovice - 1945). S přípravnými pracemi se započalo v roce 1952. V roce 1953 přišly na řadu práce na odpadním tunelu. Stavba tohoto 3600 metrů dlouhého díla byla dokončena roku 1956. V témže roce se začala stavět sypaná hráz. Práce byly dokončeny v roce 1958. V roce 1955 se začalo s budováním podzemní hydroelektrárny, které vyvrcholilo v roce 1959 instalací turbín.

Při stavbě lipenské přehrady byla osada zatopena a místo ní postaveno nové letovisko. Díky ideální poloze u Lipenské přehrady patří v současnosti Lipno nad Vltavou k vyhledávaným turistickým a rekreačním místům

Zde byl Mistr Jára

Cimrman

v sirotčinci, který  byl

zatopen při vzniku

Lipenské přehrady

FrymburkObrazek

Historie Frymburku sahá do 13. století. Za jeho vznikem stála kolonizace zdejšího kraje šlechtickým rodem Vítkovců. Právě v těchto místech vedla stezka z Rakouska do Čech. Nad vltavským brodem vybudoval rod zřejmě věžovitý hrádek, čemuž napovídá i název Frymburk - hrad k ochraně. Avšak první dochováná pisemná zmínka ze zdejších krajů se zmiňuje pouze o kapli s farářem. Tato kaple je věnována v sedmdesátých létech 13. století benediktinskému probošství v Zátoni u Krumlova. To patřilo pod správu kláštera Ostrov u soutoku Vltavy a Sázavy. V roce 1277 byl frymburský farář Přebyslav svědkem, když Vítek z Krumlova daruje některé vesnice klášteru ve Vyšším Brodě. Mezi nimi je i kaple v místech, kde leží dnes Frymburk a to znamená, že toto svědectví můžeme považovat za první písemnou zmínku o obci.

Dovolená na Lipně

Přehrada Lipno je rájem pro lidi, prahnoucích po pestrém a aktivním trávení svého volného času.

Vodní hladina našeho jezera Vám nabízí aktivity jakou jsou Obrazekrybaření, veškeré vodní sporty včetně windsurfingu, plachtění a potápění.

V zimě není nouze o spatření lidiček, prohánějících se na zamrzlé vodní ploše na bruslích či běžkách, u každé obce si pak místní i nemístní dítka a dospělí rozehrávají hokejové mače.

Okolí jezera je pak prošpikováno mnoha stezkami pro pěší i cyklisty, které Vás dovedou zejména na pravém břehu do nádherných koutů naší země.

Najdou se tu místa i pro vrcholové sportovce. Tím nejvytíženějším se stává koryto za vývarem přehrady, které je pravidelně užíváno jak k republikové, tak i mezinárodní účasti Obrazekvodních slalomářů či raftingu.